Rozwój elektrowni biogazowych w Polsce ma sporo korzyści. Przede wszystkim dlatego, że biogaz to czysta, naturalna energia, która przyjazna jest środowisku. Wykorzystuje się go jako paliwo do generatorów prądu elektrycznego czy też jako źródło energii do ogrzewania wody. Jak wygląda zatem produkcja biogazu w Polsce?
Biogaz w Polsce
W przeciwieństwie do fotowoltaiki czy elektrowni wiatrowych, biogaz nie jest aż tak dynamicznie rozwijającym się źródłem OZE w Polsce. Jego wykorzystanie ma jednak sporo zalet, które dostrzega coraz więcej osób. Dzięki temu można liczyć na stały wzrost prężnie działających rolniczych biogazowni w Polsce.
Obecnie funkcjonuje mniej więcej około 130 zarejestrowanych biogazowni w Polsce, które łącznie wytworzyły mniej więcej 513 mln m3 biogazu rolniczego. Przepisy obowiązujące w Polsce sprzyjają rozwojowi elektrowni biogazowych, gdyż system wsparcia dla tego sektora jest jednym z najkorzystniejszych, działających w UE.
Ponadto, w Polsce świetnie rozwija się też branża spożywcza oraz rolnictwo. Oba sektory zapewniają stały dopływ surowców do elektrowni biogazowych w Polsce.
Choć obecnie w Polsce działa około 130 elektrowni biogazowych, sektor ten stale się rozwija, między innymi dlatego, że w Polsce działa jeden z lepszych systemów wsparcia. Mocno rozwinięta jest także branża spożywcza oraz rolnictwo. Dzięki czemu można liczyć na stały dopływ surowców do biogazowni. Warto zatem inwestować w ten rodzaj OZE.